PROGRAM "WSPIERAJ SENIORA"

Drogi Seniorze!

Jeżeli masz ponad 70 lat i z uwagi na obecną sytuację spowodowaną występowaniem koronawirusa na terenie kraju, zdecydowałeś się pozostać w domu, a nie możesz liczyć na pomoc rodziny lub sąsiadów a potrzebujesz pomocy w zrobieniu Ci zakupów podstawowych artykułów żywnościowych i higienicznych skontaktuj się w tym celu z ogólnopolską infolinią nr tel.: 22 505 11 11, która przekieruje Twoje zgłoszenie do Ośrodka Pomocy Społecznej w Końskowoli.
 

Możesz również skontaktować się bezpośrednio z Ośrodkiem pod nr tel. (81) 881-69-09 lub 787-300-270.

  • Po otrzymaniu zgłoszenia dyżurujący pracownik OPS weryfikuje otrzymane informacje i udziela pomocy adekwatnie do sytuacji:

– kontaktuje się telefonicznie z wolontariuszem lub wyznaczonym pracownikiem OPS, informuje jakiego rodzaju wsparcie jest potrzebne, ustala możliwy termin realizacji pomocy, przekazuje za zgodą dane osoby potrzebującej (imię, nazwisko, telefon, adres);

– następnie pracownik OPS ponownie dzwoni do osoby potrzebującej przekazując dane osobowe wolontariusza lub pracownika OPS, który udzieli pomocy oraz przewidywany termin kontaktu.

  • Wolontariusz legitymuje się zaświadczeniem wydanym przez OPS.
  • Podczas spotkania z osobą potrzebującą wolontariusz otrzymuje od zgłaszającego listę zakupów wraz z kwotą gotówki niezbędną na ich realizację  (pieniądze w woreczku bądź w kopercie).
  • Po zrobieniu zakupów wolontariusz przekazuje osobie potrzebującej zakupy z paragonem i ewentualną resztą pieniędzy.

Koszt ww. zakupów pokrywa Senior.

Osoba oczekująca wsparcia może również poprosić o pomoc, np. w sprawach urzędowych (jeżeli ich zakres nie wymaga upoważnień lub udostępnienia danych wrażliwych). Zakres usług na rzecz osoby Seniora jest ograniczony, tzw. dystansem sanitarnym (np. nie można poprosić o usługę posprzątania mieszkania, itp.).

W szczególnych przypadkach, pomoc może być udzielona osobie poniżej 70-go roku życia. Szczególne sytuacje oznaczają brak możliwości zapewnienia niezbędnych potrzeb wynikających ze stanu zdrowia, oraz sytuacji rodzinnej i społecznej osoby.

Ocena takiej sytuacji i decyzja o udzieleniu wsparcia należy do realizatora programu, czyli ośrodka pomocy społecznej. Z programu nie mogą korzystać osoby, które już otrzymują wsparcie w ramach usług opiekuńczych, czy specjalistycznych usług opiekuńczych. Udzielenie pomocy w ramach programu nie zależy od kryterium dochodowego.

WSPIERAJ SENIORA – wolontariusz

Osoby, które chcą włączyć się w pomoc dla seniorów mogą zgłosić się przez internet, wypełniając ankietę na stronie www.wspierajseniora.pl lub osobiście zgłaszając się do Ośrodka Pomocy Społecznej ul. Pożowska 3a; 24-130 Końskowola (po wcześniejszym umówieniu się na wizytę).

Program jest realizowany od 20 października do 31 grudnia 2020 roku.

 


Licznik odwiedzin: 63825